SLY:n kevätseminaari: Mielenterveyttä kaikille

Tule mukaan Sosiaalilääketieteen yhdistys ry:n kevätseminaariin: Mielenterveyttä kaikille!

Mielenterveys on ihmisen hyvinvoinnin kannalta keskeinen voimavara. Torstaina 19.5.2022 klo 12-16 järjestettävässä SLY:n kevätseminaarissa kuullaan näkökulmia eri väestöryhmien mielenterveydestä sekä sen edistämisen tavoista ja strategioista.

Ohjelma:

klo 12:00-12:05  Tilaisuuden avaus dosentti Tomi Mäki-Opas, SLY:n puheenjohtaja

klo 12:05-12:35  Mielenterveysstrategia ja poikkihallinnollinen mielenterveyden edistäminen, kehitysjohtaja, tutkimusprofessori Kristian Wahlbeck, MIELI ry

klo 12:35-13:05  Ikääntyneiden itsemurhat ja sote-palvelut: rekisteristutkimus vuosilta 1998–2017, erikoistutkija Leena Forma, TAU/Laurea

klo 13:05-13:30  Tauko

klo 13:30-14:00  Maahan muuttaneiden mielen hyvinvointi ja sen tukeminen, projektipäällikkö Johanna Mäki-Opas, THL

klo 14:00-14:30  Kuntapäättäjien näkemyksiä mielenterveysjohtamiseen – MIELITEKO-ohjelman monimenetelmätutkimus, projektitutkija Maija Saijonkari & projektitutkija Hanna Rekola, UEF

klo 14:30-15:00  Kysymyksiä ja keskustelua

klo 15:00-16:00  Sosiaalilääketieteen yhdistyksen kevätkokous jatkuu välittömästi seminaarin jälkeen.

Tilaisuuden juontaa SLY:n puheenjohtaja, dosentti Tomi Mäki-Opas.

Ilmoittautuminen päättyy 16.5.2022. Seminaari on maksuton SLY:n jäsenille, mutta ilmoittautuminen vaaditaan. Muille kuin jäsenille seminaarin hinta on yhdistyksen jäsenmaksun verran 45€. Seminaari järjestetään hybriditilaisuutena Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen Helsingin tiloissa (osoite: Mannerheimintie 166) ja verkossa. Paikan päälle mahtuu 60 henkilöä ilmoittautumisjärjestyksessä.

Osallistumislinkki lähetetään viimeistään seminaaripäivän aamulla. Puheenvuorojen järjestys ja tarkka otsikko saattaa muuttua ilmoitetusta. Seminaarin jälkeen klo 15.00 alkaen pidetään Sosiaalilääketieteen yhdistyksen vuosikokous, jonka kutsu tulee SLY:n jäsenkirjeen liitteenä.

Seminaari järjestetään osana EUPHA:n Kansanterveysviikkoa, jonka teemana on torstaina 19.5 ”No health without mental health”. Voit tutustua muihin Kansanterveysviikon tapahtumiin EUPHA:n sivuilla.