Terveydenhuoltotutkimuksen päivät Tampereella 14.-15.12.2023

Terveydenhuoltotutkimuksen päivät - 14.-15.12.2023 Tampereella - Health services research seminar - December 14th – 15th at Tampere

Tampereen yliopisto, Kaupin kampus, Arvo Ylpön katu 34 (ratikka 1, päätepysäkki suuntana TAYS) suunnassa)

(In English below)

THT päivien ensimmäinen päivä pidetään Suomeksi ja toinen päivä Englanniksi.
The first day (14th Dec) will be held in Finnish, and the second day (15th Dec) in English – see the theme of the second day in English below.

Ensimmäisen päivän teemana on tänä vuonna ”Kaatuivatko soten raja-aidat, kaatuiko sote?” Terveydenhuoltotutkimuksen päivien aikaan hyvinvointialueet ovat olleet toiminnassa lähes vuoden. Kuntien rajat ja resurssit eivät enää määrittele palvelujen järjestämistä. Terveydenhuolto ja sosiaalipalvelut ovat maantieteellisesti laajempien ja väestöllisesti suurempien hyvinvointialueiden vastuulla. Kantavatko hyvinvointialueiden hartiat? Ovatko palveluverkot entistä saumattomampia? Kuka hoitaa terveyden edistämisen?

Ensimmäisenä päivänä kuulemme niin tutkijoiden ja asiantuntijoiden kuin hyvinvointialueiden johtajien ja päättäjienkin näkökulmia siihen, miten hyvinvointialueet ovat suoriutuneet ensimmäisestä vuodestaan. Hyvinvointialueiden ja kuntien tehtävät eivät ole uudistuksen jälkeen kaikilta osin selvät. Tähän liittyen kuulemme alustuksia siitä, miten eri alueilla on organisoitu terveyden edistämisen tehtäviä, ja miten aiemmin kunnallisen terveydenhuollon vastuulla ollut terveydensuojelu on järjestetty. Ohjelmassa on aikaa myös keskustelulle ja ajatusten vaihdolle. Juhlistamme päivillä myös Sosiaalilääketieteen Aikakauslehden 60. vuosikertaa.

Päivien ohjelman löydät täältä.

THT-päiville osallistujat voivat esitellä tutkimustaan 14.12. iltapäivän sessioissa. Esityksiä toivotaan sekä päivän teemaan liittyen että laajemmin terveydenhuoltotutkimuksen ja sosiaalilääketieteen aiheista Tiivistelmä on vapaamuotoinen, ja voi sisältää esimerkiksi perinteisen tiivistelmän mukaisen tutkimuksen taustan, tavoitteen, menetelmät, tulokset ja pohdinnan. Hyväksytyt esitykset pidetään suullisesti teema-ryhmissä.

Lähetä tiivistelmä (max. 350 sanaa) tutkimuksestasi viimeistään 19.11.2023 osoitteeseen sihteeri@socialmedicine.fi 

Ilmoittautuminen

Ilmoittaudu Terveydenhuoltotutkimuksen päiville tällä lomakkeella 11.12.2023 mennessä. Ilmoittaudu joko torstaille, perjantaille tai molempiin päiviin. 

Osallistumismaksut 
Sosiaalilääketieteen yhdistyksen jäsenille: 0 e (Liittymällä vuoden 2024 jäseneksi osallistuminen on ilmaista: https://www.sosiaalilaaketiede.fi/jasenyys 45e / 20e työttömät, perustutkinto-opiskelijat /vuosi). Muut osallistujat: 50 e (maksetaan ilmoittautumisen yhteydessä). Osallistumismaksu sisältää ohjelman ja kahvit. Lounaat ovat omakustanteiset. Osallistuminen perjantaina 15.12. on maksutonta.

Maksutavat 
Osallistumismaksu maksetaan ilmoittautumisen yhteydessä verkkopankissa Sosiaalilääketieteen yhdistyksen tilille DanskeBank FI27 8000 1801 6871 05. Viestikenttään viesti THT-päivät/Etunimi Sukunimi. Mikäli affiliaatiosi maksaa osallistumismaksusi, olethan yhteydessä sihteeri@socialmedicine.fi . Varmistathan, että sinulla on oikeat laskutustiedot; yrityksen nimi, Y-tunnus, verkkolaskutusosoite, operaattoritunnus, välittäjä.

Peruutusehdot
Peruutuksen voi tehdä kuluitta 7.12.2023 saakka. Tämän päivämäärän jälkeen tulleet peruutukset tai osallistumatta jättämiset veloitetaan kokonaisuudessaan. Ilmoitukset peruutuksista ja pyynnöt maksun palautuksista on aina tehtävä kirjallisesti sähköpostilla osoitteeseen jasensihteeri@socialmedicine.fi.

 

******In English******

Health services research seminar - December 14th – 15th at Tampere
Tampereen yliopisto, Kauppi Campus, Arvo Ylpön katu 34, room F115


The second day will be arranged in English with a theme ’Inequalities in health and health care’. In this session, we will hear and discuss about the history and future of research related to the theme in Finland and other Nordic countries. The second day is open to everyone but is especially recommended to doctoral students in the field of health sciences. You can get a certificate of participation upon request. 


Welcome to the Healthcare Research seminar! Tervetuloa Terveydenhuoltotutkimuksen päiville! 
THT päivien järjestelyistä vastaavat Sosiaalilääketieteen yhdistys, Sosiaalilääketieteellinen aikakauslehti, Tampereen yliopiston yhteiskuntatieteiden tiedekunta, Terveyden ja hyvinvoinnin laitos ja Itä-Suomen yliopiston Vaikuttavuuden talo.

Please find the program here.

ENG: Participants in the THT days can present their research on 14.12. in the afternoon sessions. Presentations are welcome both related to the day's theme and more broadly on the topics of health care research and social medicine. The abstract can bee freely formed, and can include, for example, the background of the study, the goal, the methods, the results, and a reflection, in accordance with a traditional abstract. Accepted presentations are given orally in thematic groups.

Send a abstract (max. 350 words) of your research no later than November 19th 2023 to the address sihteeri@socialmedicine.fi 

Registration
Please use this form by 11 December 2023 to register for the seminar. Register for Thursday, Friday, or for both days.

Participation fees
Members of the Sosiaalilääketieteellinen Yhdistys: 0e (Join for the year 2024 here:   https://www.sosiaalilaaketiede.fi/jasenyys 45e / 20€ for unemployed, undergraduate and graduate students (no PhD students) / a yearly membership). Other participants: 50 e (paid upon registration). The participation fee includes the conference programme and coffee breaks. Friday 15 December is free of charge.

Payment
The participation fee(s) are paid when registering for the event by invoicing (bank transfer) as their payment method. Please make sure that the invoicing details are accurate. The payment of 50 euros per participant should be made through SEPA credit transfer as follows:

Sosiaalilääketieteen yhdistys - Society for Social Medicine Finland
IBAN: FI27 8000 1801 6871 05
BIC: DABAFIHH
Reference: THT/First name Lastname

Bank information:
Danske Bank A/S
Suomen sivuliike
Televisiokatu 1, Helsinki
PL 1243
00075 DANSKE BANK
Finland

A payment receipt will be sent to you by e-mail.

Finnish participants can also choose online invoicing in case the participation fee is paid by the affiliation. Please make sure that the invoicing details are accurate.

Cancellation policy
For cancellations received by 7 December 2023, the paid participation fees will be fully refunded. No refund will be issued for cancellations made after this date. No refunds will be made for no-shows. Cancellations and requests for refunds and registration transfers must always be made by email to jasensihteeri@socialmedicine.fi.